23 Kwietnia 2024
Wtorek
Imieniny obchodz±:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do koñca roku zosta³o 253 dni.

Menu witryny

Znajdujesz siê: Aktualno¶ci arrow Kategoria - Lista arrow Grupa m³odzie¿owa - Ruch ¦wiat³o-¯ycie
„ Je¿eli mi³ujemy siê wzajemnie, Bóg trwa w nas i mi³o¶æ ku Niemu jest w nas doskona³a.”
                                        /1J 4,12/
 
Grupa m³odzie¿owa - Ruch ¦wiat³o-¯ycie Drukuj Poleæ znajomemu

 

Logo Ruchu ¦wiat³o-¯ycie

Od wrze¶nia 2011 roku w naszej parafii odbywaj± siê spotkania grupy m³odzie¿owej Ruchu ¦wiat³o-¯ycie (Oaza). Podczas cotygodniowych spotkañ staramy siê poruszaæ istotne problemy naszego codziennego ¿ycia. Jednak naszym najwa¿niejszym celem jest wzrastanie w wierze i kszta³towanie w sobie postawy nowego cz³owieka - otwartego na Boga i innych.

 

Spotkania odbywaj± siê  na plebanii w ka¿d± sobotê po Mszy ¶w. wieczornej, oko³o godz. 18:30.
Serdecznie zapraszamy!

 

Ruch ¦wiat³o-¯ycie jest jednym z ruchów odnowy Ko¶cio³a wed³ug nauczania Soboru Watykañskiego II. Gromadzi ludzi ró¿nego wieku i powo³ania: m³odzie¿, dzieci, doros³ych, jak równie¿ kap³anów, zakonników, zakonnice, cz³onków instytutów ¶wieckich oraz rodziny w ga³êzi rodzinnej, jak± jest Domowy Ko¶ció³.

Poprzez odpowiedni± dla ka¿dej z tych grup formacjê Ruch ¦wiat³o-¯ycie wychowuje dojrza³ych chrze¶cijan i s³u¿y odnowie Ko¶cio³a przez przekszta³canie parafii we wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu ¦wiat³o-¯ycie jest symbol i s³owa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie s³owa „¶wiat³o” i „¿ycie”, krzy¿uj±ce siê na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha ¦wiêtego (jako Tego, który jest wszystkim) i u³o¿one w kszta³t krzy¿a. Popularna nazwa tego symbolu to foska.

Struktura Ruchu jest zgodna ze struktur± Ko¶cio³a. Ma³e grupy, do których nale¿± uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworz± jego wspólnotê w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymuj± ze sob± ³±czno¶æ spotykaj±c siê na Dniach Wspólnoty.

Odpowiedzialno¶æ za ca³o¶æ Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu ¦wiat³o-¯ycie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialno¶æ pe³ni± moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Ka¿dy moderator pe³ni sw± pos³ugê wraz z zespo³em diakonii. Odpowiedzialno¶æ za Ruch podejmuj± zarówno osoby ¶wieckie, jak i duchowne.

Kap³ani w Ruchu spe³niaj± rolê moderatorów, a nienale¿±cy do niego – opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialno¶æ za duchow± formacjê uczestników Ruchu i pozostawanie w jedno¶ci z Ko¶cio³em powszechnym.

Pocz±tki historii Ruchu siêgaj± pierwszej oazy, która odby³a siê w r. 1954. Ruch ¦wiat³o-¯ycie rozwin±³ siê z oaz – rekolekcji zamkniêtych prowadzonych metod± prze¿yciow±. Przed rokiem 1976 Ruch by³ znany pod nazw± „Ruch oazowy”, „Ruch ¯ywego Ko¶cio³a”.

Twórc± oazy, za³o¿ycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym by³ ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 – 27 II 1987).

(¼ród³o: www.wruchu.oaza.pl)

 

Polecamy:

  • www.szczecin.oaza.pl
  • www.oaza.pl